DOĞADAN GELECEĞE

Uluslararası İstanbul İplik Fuarı 2024 Teması: “Doğadan Geleceğe”
Gelişiyoruz, değişiyoruz ve tüketiyoruz… Her geçen gün doğaya dönüş, doğan ilham alma isteğimiz de geliştiğimiz, değiştiğimiz ve tükettiğimiz oranda artıyor. Tüm sektörlerin ortak hedefi haline gelen geri dönüşüm, sürdürülebilir ekonomi ve en önemlisi de sürdürülebilir bir dünya bu yıl Uluslararası İstanbul İplik Fuarı’nın en önemli konularından. 

Teknik Tekstil

Çadır bezi, branda, medikal tekstil, askeri tekstil ve teknik tekstilde kullanan iplikler, farklı amaçlar için kullanılan malzemelerdir. Bu malzemelerin üretiminde kullanılan ipliklerin önemi büyüktür. İplikler, malzemenin dayanıklılığı, kalitesi ve özellikleri açısından önemlidir.

Ev Tekstili

Ev tekstilinde kullanılan iplikler, pamuk, keten, yün, viskon, ve polyester gibi birçok farklı malzemeden yapılabilir. Pamuk iplikler, yumuşak, hafif ve nefes alabilen bir yapıya sahiptir. Keten iplikler ise dayanıklı, hafif ve nem emici özelliklere sahiptir. Yün iplikler, sıcak tutma özelliği ile bilinir. Viskon iplikler, pamuk ipliklerine benzer bir yapıya sahiptir ve yumuşak bir dokuya sahiptir. 

Çorapta İplik

Çorap iplik çeşitleri, dayanıklı elyaf karışımlarından yapılır. En kaliteli elastik özelliklere sahip çorap iplik çeşitleri ipek ve pamuktan oluşur...

TRİKO TASARIMINDA İPLİK ETKİSİ

Bir triko tasarımına neler etki eder, bu unsurlar arasında en dikkat çekici olan hangisi? Elbette ki iplik seçimi triko tasarımında en önemli unsurlardan biri. Uygun ipliğin seçimi doğru triko kumaşın elde edilmesinde son derece etkili. İpin uygunluğu konusuna ise etki eden farklı faktörler var.

PANTONE DUYURDU 2024 YILININ RENGİ PEACH FUZZ

2024 yılının rengi olarak belirlenen peach fuzz (şeftali tüyü) insanın tüm yönlerini kapsayan ruhunu, kalbini, zihnini ve bedenini zenginleştiren, kadifemsi yumuşak bir dokuya şeftalidir.

A/W 25/26 için anahtar renkler açıklandı

A/W 25/26 sezonunun teması HIZLANMA. A/W 25/26 Küresel renk tahmininizi yönlendiren kapsayıcı tema, hızlanan iklim krizi kaosu ve garip düşüş alametleri ile birlikte, hem iyi hem de kötü değişimin hızlandığını gösteriyor. Bu yeni gerçeklikte, onarım, güvence ve aciliyet gibi gereklilikleri renklerde yansıtıyor.

SS25 Rengi Belli Oldu!

Bu sezonun rengi gizem! 2025 yılında gizem, karanlık ve ilgi çekici bir ton üzerinden ilerlendi. Mavi ile mor arasında bir geçiş rengi olan Futura Dusk SS25 sezonun rengi seçildi. Ona eşlik eden renkler ise Transcendent Pink, Aquatic Awe, Sunset Coral ve Ray Flower oldu.
WGSN'nin renk başkanı Urangoo Samba yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Güvenlik duygusu getiren renkler 2025'te anahtar olacak. Gerçekten de büyüleyici koyu tonların ne kadar ivme kazanacağını göreceğiz. Yakın gelecekte, gerçeklik ve fantezi arasındaki çizgiler her zamankinden daha bulanık olacak: Future Dusk, bu yöne giden sürükleyici ve dönüştürücü bir renktir.”

Yılın Rengi

Her yıl heyecanla beklenen yılın trend renkleri konusunda ilk bilgi WGSN ve Coloro’dan geldi. A/W 24/25 için ana renkleri sunan WGSN ve Coloro odak olarak refah, yaratıcılık, çevre ve teknolojiyi ele aldı. Apricot Crush, Intense Rust, Midnight Plum, Sustainted Gray,  ve Cool Matcha A/W 24/25 için ana olarak adlandırıldı.
 

İplik Çeşitleri

Ham maddelerine, yapılarına ve kullanım yerine göre çeşitlere ayrılan iplik bir lif topluluğudur. Bu lif topluluğunun iplik formunu alması için çekim işlemi uygulanır, istenilen ölçülere getirilir, büküm ve kat verildikten sonra da kullanıma hazır hale getirilir.

ATIKTAN İPLİĞE GERİ DÖNÜŞÜM SERÜVENİ

Uluslararası İstanbul İplik Fuarı’nda katılımcı ve ziyaretçilerimiz atıkların yeniden hayat bulma serüvenine tanık oldular. Her gün hayatımızın içinde bulunan malzemelerin geri dönüştürülmesi ile yeniden hayat bularak yaşamımızda yerlerini tekrar alması sürecinde iplik sektörünün rolünü inceleme fırsatı buldular.
Pet şişelerin, tekstil atıklarının hatta talaşların gerekli süreçlerden geçirilerek günlük hayatımızın içinde sürekli kullandığımız kazaklara, çantalara, çoraplara dönüşüm serüveni 4 aşamalı olarak fuarda sergilendi.